İş

Bakan Dönmez: Karadeniz gazının değeri yaklaşık 500 milyar dolar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CNN Türk’ün canlı yayınında Türkiye tarihinin en büyük elektrik projesi olan Sakarya Gaz Sahası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

*Bakan Dönmez, şunları söyledi: 20 Nisan’da Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla bu tesise gazı getirip bazı denetimler yapacağız. Mayıs ayı itibari ile ocaklarda kullanılmaya başlanacak. söz konusu.

*Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Arefe gününde önemli açıklamalarda bulunacağını kaydeden Fatih Dönmez, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız 20 Nisan’da vatandaşlarımızın çoğunu sevindirecek bir haberi paylaşacak. Gündemi değiştirecek güzel bir haber olacak. Hem milletimiz hem de devletimiz kazanacaktır” dedi.dedi.

*Dönmez, Karadeniz gazının piyasa değeri hakkında bilgi verdi. “Benzinin maliyeti 500 milyar dolar civarında. Ancak bu artabilir. Eskiden daha yüksek fiyat vardı. Bugün de böyle, yarın ne olacağı belli değil.”ifadeleri kullandı.

*Gabar’daki petrol çalışmaları hakkında bilgi veren Bakan Fatih Dönmez, ” Gabar’da yeni bir sefer başlattık. Bu ayın sonuna doğru oradan güzel haberler gelebilir” dedi.

*Dönmez, Akkuyu Nükleer Santrali’ndeki son durumu da paylaştı. “27 Nisan’da ilk taze nükleer yakıt geliyor. Nükleer yakıttan bir yıl sonra elektrik üretimi başlayacak”Sözlerine sözlerini ekledi.

Bakan Dönmez’in açıklamalarından satırbaşları:

Bu proje neden önemli? Maalesef dışa bağımlıyız. Ülkede tükettiğimiz doğal gazın yüzde 99’unu ithal ediyoruz. Tükettiğimiz petrol ve petrol ürünlerinin %99’u ithal. Geçen yıl enerjiye yaklaşık 95 milyar dolar harcadık. İthalatımız 350 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bunun yüzde 30’u elektrik. Sektörde rekabetçiyiz. Bir fark yaratmak için, güç işinin maliyetini düşürmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın ‘enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için ne gerekiyorsa yapılır’ vizyonu çerçevesinde hareket ettik. TPO firmalarına baktığımızda filo büyüklüğü ile dünyada ilk 5’te yer almaktadır. Bunun sonuçlarını da görmeye başladık. Onu bulmak için aramanız gerekir.

Pandemi sürecinde lojistikte çok zulüm olmasına rağmen çalışanımız o işleri zamanında buraya gönderebilmek için fabrikada yattı. Pandemi döneminde yapıldı bu inşaat. 51 gemi çalıştı. Bazıları kısa süreli çalıştı. Kıyıdan uzaktayız. Güçlü bir proje. Servis gemilerimiz 8-10 saatte gidiyor. Helikopterler 40 dakika. Neredeyse Karadeniz’in ortasında. Sondaj yaptığımız bölgede su derinliği 2 bin 200 metre. 3 bin metreye yakın mesafede karada ilerliyoruz.

Biz bu işe başladığımızda Fatih Sondaj gemisini işletmek üzere Akdeniz’e gönderdiğimizde gemideki çalışan sayısı bir elin parmak sayısından fazla değildi. Ancak bugün 4 sondaj gemisinin yüzde 65-70’i Türk personelden oluşuyor. Beyin göçünü tersine çevirdik. 100 civarında mühendis kazandırdık. Ambargolarla karşılaştık. Bu nedenle bazı yabancı uyruklu kişiler Türk vatandaşı olmuştur.

“TÜRKİYE’NİN 35 YILLIK İHTİYACI KARŞILANIYOR”

Buradaki keşfimiz 710 milyar metreküpe ulaştı. 35 yıl boyunca tüm konutlara doğal gaz sağlayacak bir keşiften bahsediyoruz. Sektöre dahil ettiğimizde 15-20 yıllık ihtiyacı karşılayacak bir buluş. Burası literatüre denizlerdeki en büyük keşif olarak girdi.

“GLORY GÜNDEMİ DEĞİŞTİRECEK”

20 Nisan’da Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla bu tesise gazı getirip bazı kontroller yapacağız. Mayıs ayı itibari ile ocaklarda kullanılmaya başlanacak. BOTAŞ aracılığıyla dağıtılacaktır. Maliyet kontrolleri yapıyoruz. Doğal gazın üretim maliyeti ithalattan daha iyi olacak. 20 Nisan’da Cumhurbaşkanımız en çok vatandaşımızı sevindirecek bir müjdeyi paylaşacak. Gündemi değiştiren bir haber olacak. Hem milletimiz hem de devletimiz kazanacaktır.

GAZIN DEĞERİ YAKLAŞIK 500 MİLYAR DOLAR

Maliyet rakamlarını proje bittikten sonra paylaşacağız. Şimdi rakam verirsek yanıltıcı olur. Uluslararası piyasada gazın fiyatı zaman zaman yükselir ve düşer. Çünkü birim fiyatla ilgili bir durum var. Gazın maliyeti yaklaşık 500 milyar dolar. Ama bu artabilir. Eskisinden daha yüksek bir fiyatı vardı. Bugün böyle, yarın ne olacağı belli olmuyor.

TÜRKİYE’NİN ENERJİ MERKEZİ

Kendi elektrik ihtiyacımızı mümkün olduğunca yerli kaynaklardan karşılamaya çalışıyoruz. Gücümüzün yetmediği kısmı ise Rusya, Azerbaycan ve İran’dan alıyoruz. Bu gazın Avrupa’ya taşınması konusunda da önemli adımlar attık. TANAP hattı, Türkiye üzerinden İtalya’ya kadar uzanan bir hat. İki kara terminalimiz var. Terminal kadar sıvı doğalgaz. 3 adet FSRU terminali ekledik. Sonuncusu Edirne Saros’ta. Gemi geldi ama hala açamadık.

“YÜZDE 40’INI KOMŞU ÜLKELERE SATIYORUZ”

Batı tarafında gaz güvenliği açısından değerlidir. Bu terminal sayesinde komşu ülkelere de gaz sevk etme imkanına sahip olacağız. Türkiye 50-60 milyar metreküp doğal gaz tüketen bir ülke. 100 milyar metreküp kadar doğalgazı getirip, işleyip sisteme verme imkanımız var. 60 tanesini tüketirsek 40 tanesini komşu ülkelere satabiliriz. Doğu Avrupa ülkelerinde değerli bir ticaret merkezi olma fırsatı bulduk. adımlar attık. Meclisin çıkardığı yasayı Cumhurbaşkanımız onayladığında yasal düzenlemeler yapılacak. Eski kanunda iç piyasaya yönelik düzenlemeler vardı. Daha kısıtlayıcıydı. Yeni yasa ile daha fazla özgürlük getirdik. Rekabet ortamıyla birlikte fiyat daha da düşüyor.

“GÜNDE 10 MİLYON METREKÜP İLE BAŞLAYACAĞIZ”

Artık bu bölgede kendi gazımıza sahip olacağız. 2-3 yıl içinde buradaki üretim maksimum seviyeye ulaşacak. Şimdi günde 10 milyon metreküp ile başlayacağız. 2025 yılına kadar günlük 40 milyon metreküpe çıkacak ve tüm konutların ihtiyacını karşılamış olacağız.

AZERBAYCAN İLE YENİ İŞBİRLİĞİ

Gerekli anlaşmaları da yapıyoruz. Yerli gazla elimiz daha güçlü olacak. İhtiyacımız olan gazın yüzde 30’unu Rusya’dan karşılıyoruz. Özal yönetiminde yüzde 100 oldu. 2000’li yıllara geldiğimizde Azerbaycan ve İran dahil oldu. Azerbaycan’da en büyük yatırıma sahip kuruluş. Ulusal şirketleri SOCAR, Türkiye’nin en büyük yatırımcılarından biridir. Bu birlik 3. ülkelerde yer almaya başlayacak. Yeni işbirlikleri olacak. BOTAŞ ve SOCAR yeni bir şirket kurdu. Bununla Avrupa’ya gaz satacağız. Doğalgaz ticaret merkezi olacağımızı söyledik. Azerbaycan da bunu destekliyor. Balkan ülkeleri bizden ve Azerbaycan’dan gaz talep ediyor. Bu konuda birlikte hareket edeceğiz. Hazar çevresindeki ülkelerin hemen hepsi hızla kaynak ülkelerdir. Hazar’ın doğusundaki kaynakları Hazar’ın batısına taşımak için çalışıyoruz. SSCB’nin dağılmasıyla birlikte Türk devletleri ortaya çıktı. Onu tanıyan ilk ülke Türkiye oldu. Ortak biçok şeyimiz var. Ortak işlerin geliştirileceği alanlardan biri de enerjidir. Birçok alanda, her ülkenin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Orada birbirini tamamlama potansiyeli görüyorum.

GAZ DEPOLAMA KAPASİTESİ ARTIRILDI

Geçen yıl Silivri’de kapasite artışı sağladık. Kapasiteyi 2,8 milyar metreküpten 4,6 milyar metreküpe çıkardık. Büyük projelerimizden biri de Tuz Gölü’nde devam ediyor. Orada 1.2 milyar metreküp doğal gaz depolama kapasitemiz var. Bunu 5.4 milyar metreküpe çıkaracağız. Burası aslında bir rafineri sitesi. Burada gazı sahadan ayrıştırıyoruz. Böylece gazı işliyoruz.

Enerji sahası iş güvenliği açısından riskli bir alandır. Önlemleri aldığınız takdirde sorunsuz bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Burada hiç büyük bir kaza yapmadık. Tabii ki küçük. Çevre duyarlılığı da değerlidir. ÇED raporu uluslararası standartları karşılayacak şekilde hazırlandı. Yurt dışından 650 milyon dolarlık kredi kullanacağız. Bu tür projelere kredi veren kuruluşlar çevre konusunda hassasiyetiniz yoksa kredi vermiyorlar. Göçmen kuşların konakladığı yerler vardı. Orası da bu projeye denk geldi. Bu yüzden projeyi değiştirdik. Daha çok boru döşedik ama buna değer.

KÖMÜR KULLANIMI

Sanayi devrimi kömürün bulunmasına bağlıdır. Kömür iki yüzyıl boyunca insanlığı taşıdı. Birincil güç kaynaklarına baktığımızda uluslararası düzeydeki payı yüzde 25 civarında. Ülkeler kömürde yeni yatırım yapmıyor ama mevcut yatırımları da dikkate alarak çıkış planlıyor. Geçen sene gördük. Avrupa, gaz arzında güçlükler yaşadığında birçok kömür projesini kullanmak zorunda kaldı. Türkiye’de hem yerli hem de ithal kömürün payı yüzde 25. Bunu susturduğunuzda 24 saatin 6 saati elektrik yok demektir. Fazla değil. 2053 için net sıfır hedefi koyduk. O tarihler gerçekleştiğinde tabii ki bu oran düşecek. Yenilenebilir kaynaklara baktığımızda, yetkilendirme güç açısından yüzde 54 civarında. Nükleer santral devreye alınacak. Ayrıca net sıfırdır. Karbon salmaz. Zonguldak’ın şansı bir yere kadar. Zonguldak’ı kömürle andık ama bu asırda doğalgazla Zonguldak’ı anacağız.

TTK’YA ÇALIŞAN GELECEK

TTK’ya personel alımı yapılacaktır. Sayın Başkan dedi. ‘Bin kişiyi alacağız’ dedi. Bunu biraz daha artırabiliriz. Çalışanlarımızı çoğunlukla kırsal kesimden alıyoruz. Tam zamanlı işe alınca sahadaki işler sekteye uğruyor. 1 ay çalıştırıp 1 ay da tarlada çalıştırsak bu bin kişi 2 bine kadar çıkabilir. Bu bölgenin en kaliteli kömürüne sahibiz. Diğer bölgelerde linyit kömürü var. Burada çıkardığımız kömürü de demir çelik şubesine veriyoruz. Buraya KÖK kömür fabrikası yapılacak. Fizibilite çalışması büyük ölçüde tamamlandı.

GABAR’DA YENİ BİR KEŞİF OLABİLİR

Esma Çevik sahasında önemli bir keşfi duyurduk. Yaklaşık 150 milyon varil. Orada günlük 6-7 bin varile ulaştık. Oradaki kuyu sayısını 20’ye çıkaracağız. Böylece 15-20 bin varile çıkaracağız. Gabar’da yeni bir sefer başlattık. Bu ayın sonlarına doğru oradan güzel haberler gelebilir.

PETROL FİYATLARI

Son bir haftadır petrol fiyatlarımızda yükseliş eğilimi var. Bu yıl nispeten iyi gidiyordu. Petrolü kendimiz üretmeliyiz.

DÜNYA ÜRETİMİNİN YÜZDE 25’İNİ TÜRKİYE YAPIYOR

Dünyanın en büyük ve en kaliteli rezervine sahipseniz piyasada değerli bir oyuncu olabilirsiniz. Bor karbür birçok alanda kullanılabilir . Yıllık 10 bin ton üretim kapasitemiz var. Buna 5 bin ton daha ekliyoruz. Türkiye dünya üretiminin yüzde 25’ini sağlayacak. 60 milyar dolarlık pazar, tüm nihai ürünler.Elmastan sonra dünyanın en sert maddesi.

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ

İlk taze nükleer yakıt 27 Nisan’da geliyor. Nükleer yakıttan bir yıl sonra elektrik üretimi başlayacak. Yüzyıllık bir rüyaydı. 4 ünite tamamlandığında Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak. Üniteler 1 yılın ortasında tamamlanacak.

altintas-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler